Category Archives: Aktualności

Stacja kolejowa Golęczewo

Jak większość Państwa już zauważyła, rozpoczęła się przebudowa i częściowa rewitalizacja stacji kolejowej w Golęczewie.
Budynek należący do gminy Suchy Las będzie wkrótce służył nam zarówno jako stacja kolejowa, w której znajdą się biletomaty, poczekalnia, automaty z napojami i słodyczami oraz toalety również dla osób niepełnosprawnych, jak i punkt dyżurów funkcjonariuszy policji.

W trakcie rozbiórki stacji okazało się, że stan budynku jest gorszy, niż sądzono.
Na moją prośbę (sołtysa) dzięki uprzejmości pracowników zabezpieczono i przekazano mi 4 worki różnego rodzaju dokumentów związanych z funkcjonowaniem stacji.
Z przyjemnością pragnę poinformować, że w sobotę 2 lutego 2019 r. odbyła się wstępna segregacja zawartości jednego z worków. Na moją prośbę towarzyszyli mi przedstawiciele Stowarzyszenia Golęczewian i Rady Sołeckiej.

Okazało się, że jedne z najstarszych dokumentów, znalezione w tym pierwszym worku, pochodzą z 1925 roku.
Również znaleźliśmy dokumenty z okresu okupacji oraz powojennego i stalinowskiego.
Na przykład z roku 1954 pochodzi zestawienie zamówionych biletów dla ówczesnych mieszkańców Golęczewa.
Bardzo nas ciekawi co znajdziemy w pozostałych 3 workach z dokumentami.

W trakcie naszej pracy podałem pomysł, by najciekawsze ze znalezionych pamiątek były wyeksponowane w odpowiedniej gablocie już w nowym budynku stacji.

Z poważaniem
Sołtys wsi Golęczewo

PS: W związku z tym chciałbym stanowczo zdementować krążące pogłoski o rzekomym paleniu, czy też niszczeniu tych starych dokumentów, które przecież stanowią dla wszystkich Golęczewian, i nie tylko, pamiątkę i ślad historii naszej wsi, pozwalający szczególnie wyobrazić sobie funkcjonowanie stacji na przestrzeni wieku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OSP Golęczewo – 10 stycznia 2019 roku – dzień szczególny

W dniu wczorajszym tj. 10 stycznia 2019 roku o godzinie 22.00 w świetle rac i przy dźwiękach syren, w towarzystwie zaprzyjaźnionych drużyn OSP, przy obecności wielu mieszkańców, a także przybyłych gości, przyjechał do swojego miejsca garażowania upragniony ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.
Tym samym OSP Golęczewo w swoich garażach posiada już trzy najnowocześniejsze jednostki wraz z osprzętem dla ratowania życia i mienia obywateli.

Składamy najserdeczniejsze gratulacje.

Sołtys wraz z Radą Sołecką wsi Golęczewo

Mamy Pomnik Przyrody „Dąb Niepodległości”

W ferworze przygotowań rocznicowych 100-lecia Niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które w sposób oczywisty musiały odbyć się również w Golęczewie, zapomniano lub też przeoczono, Uchwałę Rady Gminy Suchy Las Nr III/ 37/18 z dnia 18 grudnia 2018 roku, w sprawie ustanowienia pomnika przyrody.

Miło nam poinformować, że z inicjatywy oraz wniosku Sołtysa wsi Przemysława Majkowskiego ustanowiono Pomnikiem Przyrody drzewo „Dąb Niepodległości” (dąb szypułkowy, łac. Quercus robur), rosnący na gminnej działce znajdującej się u zbiegu ulic Dworcowej i Lipowej za figurą Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

W ten oto sposób wieś Golęczewo wzbogaciła się o jeszcze jeden niepowtarzalny pomnik, który doskonale wpisuje się w to szczególne miejsce. Nasz „Dąb Niepodległości” dodaje swoim byciem, i to bez względu na porę roku, czy też porę dnia, majestatu i powagi, swoim trwaniem skłania do refleksji i zadumy.

Ktoś go w końcu posadził, wybrał czas i miejsce.

Poznajmy warianty korytarzowe przebiegu drogi S-11 przed spotkaniem

Jeszcze spojrzenie na przedstawione warianty korytarzowe przebiegu drogi S-11.

Zapraszamy do udziału w dyskusji na ten temat,
świetlica w Golęczewie
w dniu 9 stycznia 2019 r. o godz. 16.00.

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/28305/S11-Oborniki-Poznan

https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/s/s11-oborniki-poznan_28305/Plan%20orientacyjny%20S11%20O-P-page-001.jpg

SPOTKANIE INFORMACYJNE droga ekspresowa S11 odc. Oborniki-Poznań wraz z obwodnicą Obornik

Dnia 9 stycznia 2019 r. o godz. 16:00 odbędzie się zebranie informacyjne dotyczące opracowania projektowego dla drogi ekspresowej S11 na odcinku Oborniki-Poznań – wraz z obwodnicą Obornik, organizowane przez GDDKiA Oddział w Poznaniu i wykonawcę dokumentacji projektowej – firmę AECOM Polska SP. z o.o.
Celem spotkania informacyjnego jest:
• zapoznanie społeczności lokalnej z zaprojektowanymi wariantami przebiegu drogi S11 wraz z obsługą komunikacyjną terenu przyległego,
• możliwość wyrażenia swojej opinii na temat preferencji dotyczących przebiegu drogi,
• zgłoszenie uwag i wniosków przez społeczeństwo.
Z poważaniem
Adrian Karwat
Gminna Pracownia Urbanistyczna

Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnej atmosferze,
refleksji nad minionym czasem, wiele radości przy wigilijnym stole,
a w nadchodzącym 2019 roku wszelkiej pomyślności,
spełnienia swoich zamierzeń i pragnień
mieszkańcom Golęczewa, ich rodzinom i znajomym

życzy Sołtys wraz z Radą Sołecką
wsi Golęczewo

Golęczewo, Wigilia 2018