Wycinka chorych i “pustych” drzew na ulicy Dworcowej

EDIT 18.06.2020 r.:

W kwestii uzupełnienia mojej wczorajszej poniższej wypowiedzi informuje, że ul. Dworcowa jest drogą powiatową, że wiedziałam o planowanej przez Zarząd Dróg Powiatowych wycince jednego drzewa w czerwcu br. (uwzględnionego w decyzji i oznaczonego nr 14), ponieważ sama wnioskowałam o jego wycinkę ze względów bezpieczeństwa. Rozmawiałam i korespondowałam w tej sprawie z przedstawicielką UG, która w maju br. pocztą elektroniczną poinformowała mnie że drzewo ma już zezwolenie na jego wycinkę, że ZDP Poznań planował ująć drzewo w planowanym przetargu i wyciąć je w okresie jesienno – zimowym oraz, że z uwagi na jego zły stan, wycinka zostanie przeprowadzona do końca czerwca br. Jednak o decyzji w sprawie wycinki pozostałych drzew nie miałam pojęcia. Mam nadzieje, że po tej wczorajszej sytuacji komunikacja pomiędzy urzędami, tj. ZDP, UG i Sołectwem będzie efektowniejsza. Za co z góry dziękuje.

Jednocześnie informuje, że z informacji otrzymanych w dniu dzisiejszym od przedstawicielki ZDP wynika, że we wtorek, tj. 23.06.2020 r. wycinka drzew zostanie wznowiona, że w pierwszej kolejności zostanie wycięte drzewo o które wnioskowałam, tj. nr 14 oraz drzewo przed Apteką, tj. nr 19, a jeśli czas na to pozwoli to zostaną wycięte również drzewa o nr 16 i nr 17. Pozostałe drzewo zostanie wycięte po okresie lęgowym ptaków czyli w okresie jesienno zimowym. Dziękuje przedstawicielce ZDP za udzielenie mi tych informacji i za kontakt. Mam nadzieje, że taka komunikacja pozostanie w praktyce.
———————————————————————-

Dzisiaj otrzymałam od mieszkańców telefoniczną informacje, że w centrum Golęczewa zaczęła się wycinka drzew, powiem szczerze, że byłam tym bardzo zaskoczona bo niestety nie otrzymałam nawet do wiadomości oficjalnej informacji w tym zakresie. Ponieważ nie byłam w temacie poprosiłam wykonawców o wstrzymanie wycinki do czasu wyjaśnienia tej sytuacji. Dzisiejsza wycinka została wstrzymana.

Po kilkunastu telefonach do UGSL, ZDP, mieszkańców i byłej Radnej z Golęczewa okazało się, że o wycinkę wnioskowano już od dwóch lat ze względu na ich zły stan. Decyzja w sprawie wycinki została zaakceptowana w lutym zeszłego roku i wydana decyzja, że do końca tego roku 7 drzew ma zostać usuniętych. Drzewa do wycinki zostały oznaczone numerami od 13 do 19. Z czego 13 i 15 pomimo widnienia ich na decyzji nie odnalazłam ich w „realu”, prawdopodobnie decyzja opiewała również drzewa, które już w zeszłym roku zostały wycięte.

W toku wyjaśniania sprawy okazało się, że drzewa przeznaczone do wycinki są chore, puste w środku i zagrażają bezpieczeństwu, sprawdziłam te informacje ze stanem faktycznym i rzeczywiście wszystko wskazuje na to że tak jest.

Okazuje się, że została przeprowadzona w tym zakresie ekspertyza, a z uwagi na okres lęgowy w zeszłym tygodniu dodatkowo sprawdzano czy w konarach drzew ptaki nie mają gniazd. Po ekspertyzie okazało się że drzewa można wyciąć.

Dzisiejsze wydarzenia związane z „akcją wycinki” dostarczył nie tylko mi ale i mieszkańcom, urzędnikom i wykonawcom dużo niepotrzebnych nerwów. Ta dzisiejsza sytuacja znowu niestety pokazuje jaki beznadziejny jest przepływ informacji pomiędzy urzędami a Sołtysami i Radnymi. Gdybym wiedziała, że decyzja o wycince zapadła, że jest prawomocna, że są okoliczności które wskazują na jej prawidłowość dzisiaj tej całej sytuacji byśmy uniknęli.

Uważam, że Sołtys, Radny czy Przewodniczący osiedla winni otrzymywać informację od przedstawicieli urzędów o ważnych inwestycjach czy pracach na swoich terenach. Wiem, że jako Sołtys nie będę stroną w różnych postępowaniach administracyjnych ale czy tak ciężko jest wysłać takie istotne informacje chociażby tylko do wiadomości. Przecież nie jestem wróżką i nie mam szklanej kuli w której jest informacja np. o wycince drzew w centrum Golęczewa. Czy proszę o coś niemożliwego? Jeszcze dzisiaj zwrócę się do przedstawicieli UG z prośbą o informowanie mnie o takich przedsięwzięciach.

Wycinka drzew objętych decyzją odbędzie się ale nie wiadomo czy jeszcze w tym tygodniu. Decyzja obejmuje również nasadzenia kompensacyjne w ilości 10 szt. w obrębie pasa drogi powiatowej 2061P, obręb Suchy Las. Nasadzone mają być drzewa z gatunku lipa drobnolistna, klon pospolity lub klon polny ale czy te nasadzenia zostaną zrobione w miejscach wycinki obecnych drzew w Golęczewie?, nie wiem bo tego się jeszcze nie dowiedziałam.

Poniżej przedstawione są zdjęcia drzew przeznaczonych do wycinki i zdjęcie decyzji, które udało się zrobić w biegu, ponieważ nie chciano mi jej udostępnić pocztą elektroniczną bo nie jestem tak zwaną „stroną”.